Rekolekcje – ks. Santiago Martin – Chojnice

ks. Santiago Martin 16-17.08.2019 Chojnice

Event details

  • piątek | 16 August 2019 to sobota | 17 sierpnia 2019
  • 08:00 - 20:00
  • Hala Sportowa przy Zespole Szkół Katolickich, ul. Grunwaldzka 1, 89-600 Chojnice
  • 723 531 931
Prosimy pamiętać, że nie jesteśmy organizatorami pokazywanego wydarzenia. Ideą serwisu jest zbieranie informacji o spotkaniach ewangelizacyjnych i umieszczanie ich na stronie. Jednocześnie nie ponosimy żadnych odpowiedzialności za zmiany terminów, miejsc czy programów takich spotkań.

W przypadku pytań związanych z konkretnym wydarzeniem, prosimy o kontakt bezpośrednio z organizatorami, których dane umieszczamy na stronie wydarzenia. Link do strony wydarzenia znajduje się w dalszej części treści.

Temat

Ukrzyżowanie Pana Jezusa, wczoraj i dzisiaj

Posługujący

ks. Santiago Martin

Harmonogram

Piątek 16.08.2019 r.

08.00 – Rejestracja uczestników
09.00 – Zawiązanie wspólnoty, Różaniec, sprawy organizacyjne
10.00 – Konferencja I – Ostatnia Wieczerza
11.15 – Przerwa na kawę
12.00 – Konferencja II – Dyskursy teologiczne św. Jana
13.15 – Przerwa na obiad
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.30 – Konferencja III – Wyroki i zdrady
17.00 – Przerwa, przygotowanie do Mszy św.
17.30 – Msza św.

–  Pytania i odpowiedzi

Sobota 17.08.2019 r.

09.00 – Modlitwa uwielbienia, Różaniec, ogłoszenia
10.00 – Konferencja IV – Ukrzyżowanie
11.15 – Przerwa na kawę
12.00 – Konferencja V – Zmartwychwstanie
13.15 – Przerwa na obiad
14.15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
14.30 – Konferencja VI – Współczesne krzyżowanie Pana Jezusa
– Przerwa – przygotowanie do Mszy św. Adoracja
18.00 – Msza św.

– Pytania i odpowiedzi

Organizator
Odnowa Chojnice

Informacje i zapisykliknij po Więcej informacji kliknij i Zapisz się

Wkrótce kolejne poprowadzi ks. Santiago Martin z Madrytu, założyciel międzynarodowej wspólnoty Franciszkanie Maryi. Wcześniej pracował przez wiele lat w mediach katolickich, m.in. będąc dyrektorem katolickiego programu w hiszpańskiej telewizji publicznej, dziennikarzem pisma ABC, La Razon i innych środków społecznego komunikowania. Z tej racji wielokrotnie towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego podróżach apostolskich; wśród ponad 20 książek, które wyszły spod jego pióra, jest też papieska biografia. Od 2000 r. ks. Santiago Martin współpracuje również stale z Telewizją EWTN Matki Angeliki z USA.
Ponieważ ukończył nie tylko studia teologiczne i dziennikarskie, ale także z dziedziny genetyki, Jan Paweł II powołał go na konsultora watykańskiej Rady do spraw rodziny.
Dobre poznanie życia Kościoła, możliwe dzięki towarzyszeniu Ojcu Świętemu i pracy na Watykanie, doprowadziło go do odkrycia pewnej zależności: kraj wysoko rozwinięty gospodarczo, wysoka stopa życiowa to pustoszejące kościoły, klasztory i seminaria. Natomiast w krajach ubogich – ludzie licznie garnący się do świątyń i liczne powołania kapłańskie. Przy tym dobrobyt rozumiany w znaczeniu bogactwa, posiadania pracy, bardzo dobrych warunków życia wcale nie oznacza szczęścia osób wszystko to posiadających. Obecnie w Hiszpanii co drugie zawierane małżeństwo się rozwodzi, więcej osób traci życie poprzez samobójstwa niż w wypadkach drogowych, a co piąte poczęte dziecko mordowane jest przez aborcję.
Analizując powyższą, skomplikowaną sytuację ks. S. Martin doszedł do wniosku, że wierni odchodzą od Pana Boga w wyniku braku właściwej motywacji swej religijności. Jego zdaniem znaczna ich część przychodziła do kościoła albo ze strachu – aby nie zgrzeszyć i nie pójść do piekła, albo też żeby załatwić sobie jakieś interesy z Panem Bogiem. Ktoś z ich bliskich był chory, ktoś nie miał pracy, brakowało zgody w rodzinie… Są to oczywiście dobre i słuszne intencje, ale czy wystarczające? Co się bowiem działo, gdy ludzie przestali bać się Pana Boga, wierzyć w piekło? Jakie były następstwa tego, że znajdowali inne sposoby rozwiązania swoich problemów i zaczynali żyć tak jakby Boga nie było?
Skutkiem tego wszystkiego, owej postępującej laicyzacji, często wspieranej mocno przez wrogo nastawione do chrześcijaństwa rządy poszczególnych krajów, są właśnie te puste kościoły, klasztory i seminaria… Ta sytuacja stała się punktem wyjścia dla dalszych działań ks. Santiago
– Obserwując historię Kościoła – powiada – da się zauważyć, że proces zawsze był ten sam. Najpierw pojawiają się problemy, a po nich ich rozwiązania. Gdy jest wiele dzieci na ulicach pozbawionych nauczania, wówczas Duch Święty porusza serca ludzkie, na przykład św. Jana Bosko, aby coś dla nich uczynić – tak powstali salezjanie.
Gdy na ulicach Kalkuty było wiele biedaków, Duch Święty pchnął bł. Matkę Teresę, aby założyła misjonarki Miłosierdzia.
Mnie się przydarzyło coś podobnego.
Odpowiedzią ks. Santiago Martina są właśnie Franciszkanie Maryi pracujący w systemie szkół wdzięczności i dziękczynienia, skupiający zarówno ludzi świeckich, jak i kapłanów oraz „dziewice konsekrowane”.
Duchową inspiracją dzieła istniejącego już w około 35 krajach Ameryki Północnej i Południowej, Polsce, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz na Sri Lance i Japonii stał się św. Franciszek z Asyżu.
Chodzi tu o ten epizod z jego życia, kiedy święty płakał po otrzymaniu wizji kościoła pełnego ludzi. Zdziwionym współbraciom odpowiedział, że płacze ponieważ słyszy modlitwy tych osób, a są to wyłącznie prośby i błagania. Św. Franciszek wypowiedział wówczas słynne zdanie, że Miłość nie jest kochana.
Założeni przez ks. Santiago Franciszkanie chcą kochać Pana Boga i z miłości do Niego uczynić główną motywację swojego życia. Pragną też uczyć tego innych, stąd właśnie szkoły wdzięczności i dziękczynienia. Są to cotygodniowe spotkania w małych grupach, gdzie każdorazowo padają 2 pytania: za co i jak Panu Bogu dziękować?
Uczestnicy tych grup otrzymują przygotowany przez ks. Santiago Martina tekst medytacji, oparty o Ewangelię z bieżącej niedzieli, lub nawiązujący do Katechizmu Kościoła katolickiego. Cechą tego ruchu jest bowiem mocne osadzenie w życiu Kościoła, powszechnego – poprzez wielką miłość i szacunek do Papieża, oraz lokalnego przez zaangażowanie się w życie danej parafii. W dniu 25 marca 2007 r. wspólnota otrzymała papieskie zatwierdzenie stwoich statutów. Benedykt XVI nazwał ją wówczas – “drogą świętości”. Wzorem miłości do Pana Boga jest zawsze Maryja, stąd właśnie Franciszkanie Maryi.

Któż może lepiej nauczyć wierności, posłuszeństwa i miłości wobec Chrystusa niż Jego Matka – mawia często ks. Martin

Mapa

ks. Santiago Martin 16-17.08.2019 Chojnice